DTE ELECTRIC CO - MONROE POWER PLANT
MONROE, MI — Polycyclic aromatic compounds
Facility Information
| Facility Name | DTE ELECTRIC CO - MONROE POWER PLANT |
| Industry Sector | Electric Utilities |
Chemical Information
| Chemical Name | Polycyclic aromatic compounds |
| Carcinogen | No |
| Classification | PBT |
Location
| Address | 3500 E FRONT ST |
| City | MONROE |
| State | Michigan |
| County | MONROE |
| ZIP Code | 48161 |
| Coordinates | 41.89242, -83.35196 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 26 lbs |
| Fugitive Air | 0 lbs |
| Stack Air | 6 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.