MUELLER SUPPLY CO INC.
OAK GROVE, LA — Lead
Facility Information
| Facility Name | MUELLER SUPPLY CO INC. |
| Industry Sector | Fabricated Metals |
Chemical Information
| Chemical Name | Lead |
| Carcinogen | No |
| Classification | PBT |
Location
| Address | 6914 HWY 2 |
| City | OAK GROVE |
| State | Louisiana |
| County | WEST CARROLL PARISH |
| ZIP Code | 71263 |
| Coordinates | 32.85787, -91.41360 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 1 lbs |
| Fugitive Air | 0 lbs |
| Stack Air | 1 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.