WESTERN EL PASO REFINERY
EL PASO, TX — Benzene
Facility Information
| Facility Name | WESTERN EL PASO REFINERY |
| Industry Sector | Petroleum |
Chemical Information
| Chemical Name | Benzene |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 6500 TROWBRIDGE DR |
| City | EL PASO |
| State | Texas |
| County | EL PASO |
| ZIP Code | 79905 |
| Coordinates | 31.77038, -106.40224 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 6,679 lbs |
| Fugitive Air | 5,037 lbs |
| Stack Air | 1,295 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 11 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.