EAST TOYAH GAS PROCESSING PLANT
PECOS, TX — Acrolein
Facility Information
| Facility Name | EAST TOYAH GAS PROCESSING PLANT |
| Industry Sector | Natural Gas Processing |
Chemical Information
| Chemical Name | Acrolein |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 49 COUNTY RD 419 |
| City | PECOS |
| State | Texas |
| County | REEVES |
| ZIP Code | 79772 |
| Coordinates | 31.36624, -103.68637 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 6,363 lbs |
| Fugitive Air | 0 lbs |
| Stack Air | 6,363 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.