ORLA GAS PLANT
ORLA, TX — n-Hexane
Facility Information
| Facility Name | ORLA GAS PLANT |
| Industry Sector | Natural Gas Processing |
Chemical Information
| Chemical Name | n-Hexane |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 3579 HWY 285 |
| City | ORLA |
| State | Texas |
| County | REEVES |
| ZIP Code | 79770 |
| Coordinates | 31.80867, -103.89466 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 5,595 lbs |
| Fugitive Air | 390 lbs |
| Stack Air | 95 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.