MARKWEST HIDALGO PLANT
ORLA, TX — n-Hexane
Facility Information
| Facility Name | MARKWEST HIDALGO PLANT |
| Industry Sector | Natural Gas Processing |
Chemical Information
| Chemical Name | n-Hexane |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 40351 FM 3541 |
| City | ORLA |
| State | Texas |
| County | CULBERSON |
| ZIP Code | 79770 |
| Coordinates | 31.82881, -103.90230 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 5,588 lbs |
| Fugitive Air | 0 lbs |
| Stack Air | 0 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.