ALON USA-BIG SPRING REFINERY
BIG SPRING, TX — n-Hexane
Facility Information
| Facility Name | ALON USA-BIG SPRING REFINERY |
| Industry Sector | Petroleum |
Chemical Information
| Chemical Name | n-Hexane |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 200 REFINERY ROAD - IH 20 AT REFINERY ROAD |
| City | BIG SPRING |
| State | Texas |
| County | HOWARD |
| ZIP Code | 79720 |
| Coordinates | 32.26621, -101.42030 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 5,136 lbs |
| Fugitive Air | 1,040 lbs |
| Stack Air | 4,090 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.