BONE SPRINGS GAS PLANT
BARSTOW, TX — Formaldehyde
Facility Information
| Facility Name | BONE SPRINGS GAS PLANT |
| Industry Sector | Natural Gas Processing |
Chemical Information
| Chemical Name | Formaldehyde |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 8912 FM 2355 |
| City | BARSTOW |
| State | Texas |
| County | WARD |
| ZIP Code | 79719 |
| Coordinates | 31.48817, -103.40065 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 6,695 lbs |
| Fugitive Air | 0 lbs |
| Stack Air | 6,695 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.