DFA DAIRY BRANDS FLUID LLC DBA GANDY'S
LUBBOCK, TX — Nitrate compounds (water dissociable; reportable only when in aqueous solution)
Facility Information
| Facility Name | DFA DAIRY BRANDS FLUID LLC DBA GANDY'S |
| Industry Sector | Food |
Chemical Information
| Chemical Name | Nitrate compounds (water dissociable; reportable only when in aqueous solution) |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 201 UNIVERSITY |
| City | LUBBOCK |
| State | Texas |
| County | LUBBOCK |
| ZIP Code | 79415 |
| Coordinates | 33.59597, -101.87029 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 4,770 lbs |
| Fugitive Air | 5 lbs |
| Stack Air | 0 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.