VALERO PARTNERS MCKEE
SUNRAY, TX — n-Hexane
Facility Information
| Facility Name | VALERO PARTNERS MCKEE |
| Industry Sector | Petroleum |
Chemical Information
| Chemical Name | n-Hexane |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 6701 FM 119 |
| City | SUNRAY |
| State | Texas |
| County | MOORE |
| ZIP Code | 79086 |
| Coordinates | 35.95184, -101.87380 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 5,430 lbs |
| Fugitive Air | 330 lbs |
| Stack Air | 5,100 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.