CONTINENTAL CARBON CO SUNRAY
SUNRAY, TX — Carbon disulfide
Facility Information
| Facility Name | CONTINENTAL CARBON CO SUNRAY |
| Industry Sector | Chemicals |
Chemical Information
| Chemical Name | Carbon disulfide |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 11702 CARBON BLACK RD |
| City | SUNRAY |
| State | Texas |
| County | MOORE |
| ZIP Code | 79086 |
| Coordinates | 35.98114, -101.89134 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 3,953 lbs |
| Fugitive Air | 0 lbs |
| Stack Air | 3,953 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.