DIAMOND SHAMROCK REFINING CO LP
SUNRAY, TX — Zinc compounds
Facility Information
| Facility Name | DIAMOND SHAMROCK REFINING CO LP |
| Industry Sector | Petroleum |
Chemical Information
| Chemical Name | Zinc compounds |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 6701 FM 119 |
| City | SUNRAY |
| State | Texas |
| County | MOORE |
| ZIP Code | 79086 |
| Coordinates | 35.95184, -101.87380 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 6,613 lbs |
| Fugitive Air | 5 lbs |
| Stack Air | 10 lbs |
| Water | 58 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.