PLAINVIEW BIOENERGY LLC
PLAINVIEW, TX — n-Hexane
Facility Information
| Facility Name | PLAINVIEW BIOENERGY LLC |
| Industry Sector | Chemicals |
Chemical Information
| Chemical Name | n-Hexane |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 2698 E HIGHWAY 70 |
| City | PLAINVIEW |
| State | Texas |
| County | HALE |
| ZIP Code | 79072 |
| Coordinates | 34.17753, -101.62851 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 4,375 lbs |
| Fugitive Air | 0 lbs |
| Stack Air | 4,375 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.