MARTIN OPERATING PTNR-PLAINVIEW
PLAINVIEW, TX — Ammonia
Facility Information
| Facility Name | MARTIN OPERATING PTNR-PLAINVIEW |
| Industry Sector | Chemicals |
Chemical Information
| Chemical Name | Ammonia |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 1920 STATE HWY 194 W |
| City | PLAINVIEW |
| State | Texas |
| County | HALE |
| ZIP Code | 79072 |
| Coordinates | 34.20086, -101.72461 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 3,820 lbs |
| Fugitive Air | 1,020 lbs |
| Stack Air | 2,800 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.