WHITE ENERGY HEREFORD LLC
HEREFORD, TX — n-Hexane
Facility Information
| Facility Name | WHITE ENERGY HEREFORD LLC |
| Industry Sector | Chemicals |
Chemical Information
| Chemical Name | n-Hexane |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 3748 S. PROGRESSIVE ROAD |
| City | HEREFORD |
| State | Texas |
| County | DEAF SMITH |
| ZIP Code | 79045 |
| Coordinates | 34.82825, -102.37024 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 4,140 lbs |
| Fugitive Air | 0 lbs |
| Stack Air | 4,140 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.