LCRA FAYETTE POWER PROJECT
LA GRANGE, TX — Manganese And Manganese Compounds
Facility Information
| Facility Name | LCRA FAYETTE POWER PROJECT |
| Industry Sector | Electric Utilities |
Chemical Information
| Chemical Name | Manganese And Manganese Compounds |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 6549 POWER PLANT RD |
| City | LA GRANGE |
| State | Texas |
| County | FAYETTE |
| ZIP Code | 78945 |
| Coordinates | 29.89544, -96.76042 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 7,087 lbs |
| Fugitive Air | 9 lbs |
| Stack Air | 134 lbs |
| Water | 2,412 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.