SHOUP GAS PROCESSING & FRACTIONATION PLANT
CORPUS CHRISTI, TX — n-Hexane
Facility Information
| Facility Name | SHOUP GAS PROCESSING & FRACTIONATION PLANT |
| Industry Sector | Natural Gas Processing |
Chemical Information
| Chemical Name | n-Hexane |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 802 MCKINZIE ROAD |
| City | CORPUS CHRISTI |
| State | Texas |
| County | NUECES |
| ZIP Code | 78410 |
| Coordinates | 27.79927, -97.57211 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 6,172 lbs |
| Fugitive Air | 0 lbs |
| Stack Air | 3,800 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.