FLINT HILLS RESOURCES CORPUS CHRISTI LLC - WEST PLANT
CORPUS CHRISTI, TX — Ethylbenzene
Facility Information
| Facility Name | FLINT HILLS RESOURCES CORPUS CHRISTI LLC - WEST PLANT |
| Industry Sector | Petroleum |
Chemical Information
| Chemical Name | Ethylbenzene |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 2825 SUNTIDE RD |
| City | CORPUS CHRISTI |
| State | Texas |
| County | NUECES |
| ZIP Code | 78409 |
| Coordinates | 27.83661, -97.52014 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 5,187 lbs |
| Fugitive Air | 3,897 lbs |
| Stack Air | 1,173 lbs |
| Water | 6 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 21 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.