FLINT HILLS RESOURCES CORPUS CHRISTI LLC - EAST PLANT
CORPUS CHRISTI, TX — Hydrogen sulfide
Facility Information
| Facility Name | FLINT HILLS RESOURCES CORPUS CHRISTI LLC - EAST PLANT |
| Industry Sector | Petroleum |
Chemical Information
| Chemical Name | Hydrogen sulfide |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 1700 NUECES BAY BLVD |
| City | CORPUS CHRISTI |
| State | Texas |
| County | NUECES |
| ZIP Code | 78407 |
| Coordinates | 27.80542, -97.42121 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 5,865 lbs |
| Fugitive Air | 1,187 lbs |
| Stack Air | 4,678 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.