VALERO REFINING TEXAS LP CORPUS CHRISTI EAST PLANT
CORPUS CHRISTI, TX — Ammonia
Facility Information
| Facility Name | VALERO REFINING TEXAS LP CORPUS CHRISTI EAST PLANT |
| Industry Sector | Petroleum |
Chemical Information
| Chemical Name | Ammonia |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 1300 CANTWELL LN |
| City | CORPUS CHRISTI |
| State | Texas |
| County | NUECES |
| ZIP Code | 78407 |
| Coordinates | 27.80977, -97.44525 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 4,918 lbs |
| Fugitive Air | 6 lbs |
| Stack Air | 4,668 lbs |
| Water | 243 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.