GULF COAST GROWTH VENTURES LLC
GREGORY, TX — 1,3-Butadiene
Facility Information
| Facility Name | GULF COAST GROWTH VENTURES LLC |
| Industry Sector | Chemicals |
Chemical Information
| Chemical Name | 1,3-Butadiene |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 4589 FM 2986 |
| City | GREGORY |
| State | Texas |
| County | SAN PATRICIO |
| ZIP Code | 78359 |
| Coordinates | 27.91964, -97.31124 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 3,745 lbs |
| Fugitive Air | 1,694 lbs |
| Stack Air | 2,051 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.