OCCIDENTAL CHEMICAL CORP
GREGORY, TX — Ammonia
Facility Information
| Facility Name | OCCIDENTAL CHEMICAL CORP |
| Industry Sector | Chemicals |
Chemical Information
| Chemical Name | Ammonia |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 4133 HWY 361 |
| City | GREGORY |
| State | Texas |
| County | SAN PATRICIO |
| ZIP Code | 78359 |
| Coordinates | 27.91720, -97.28141 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 5,645 lbs |
| Fugitive Air | 1,152 lbs |
| Stack Air | 4,493 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.