TOYODA GOSEI TEXAS
SAN ANTONIO, TX — Certain glycol ethers
Facility Information
| Facility Name | TOYODA GOSEI TEXAS |
| Industry Sector | Transportation Equipment |
Chemical Information
| Chemical Name | Certain glycol ethers |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 1 LONE STAR PASS BLDG. 31 |
| City | SAN ANTONIO |
| State | Texas |
| County | BEXAR |
| ZIP Code | 78264 |
| Coordinates | 29.26599, -98.55033 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 5,772 lbs |
| Fugitive Air | 0 lbs |
| Stack Air | 5,772 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.