EOG RESOURCES INC TITAN HUB
FOWLERTON, TX — o-Xylene
Facility Information
| Facility Name | EOG RESOURCES INC TITAN HUB |
| Industry Sector | Natural Gas Processing |
Chemical Information
| Chemical Name | o-Xylene |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 21900 HWY 97 |
| City | FOWLERTON |
| State | Texas |
| County | LA SALLE |
| ZIP Code | 78201 |
| Coordinates | 28.45639, -98.83199 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 5,505 lbs |
| Fugitive Air | 5 lbs |
| Stack Air | 250 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.