EOG RESOURCES INC TITAN HUB
FOWLERTON, TX — n-Hexane
Facility Information
| Facility Name | EOG RESOURCES INC TITAN HUB |
| Industry Sector | Natural Gas Processing |
Chemical Information
| Chemical Name | n-Hexane |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 21900 HWY 97 |
| City | FOWLERTON |
| State | Texas |
| County | LA SALLE |
| ZIP Code | 78201 |
| Coordinates | 28.45639, -98.83199 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 6,530 lbs |
| Fugitive Air | 250 lbs |
| Stack Air | 1,030 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.