VALERO THREE RIVERS REFINERY
THREE RIVERS, TX — Benzene
Facility Information
| Facility Name | VALERO THREE RIVERS REFINERY |
| Industry Sector | Petroleum |
Chemical Information
| Chemical Name | Benzene |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 301 LEROY ST |
| City | THREE RIVERS |
| State | Texas |
| County | LIVE OAK |
| ZIP Code | 78071 |
| Coordinates | 28.45828, -98.18065 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 3,692 lbs |
| Fugitive Air | 2,647 lbs |
| Stack Air | 1,042 lbs |
| Water | 1 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.