VALERO THREE RIVERS REFINERY
THREE RIVERS, TX — Xylene (mixed isomers)
Facility Information
| Facility Name | VALERO THREE RIVERS REFINERY |
| Industry Sector | Petroleum |
Chemical Information
| Chemical Name | Xylene (mixed isomers) |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 301 LEROY ST |
| City | THREE RIVERS |
| State | Texas |
| County | LIVE OAK |
| ZIP Code | 78071 |
| Coordinates | 28.45828, -98.18065 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 5,513 lbs |
| Fugitive Air | 4,351 lbs |
| Stack Air | 242 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.