UNION CARBIDE CORP SEADRIFT PLANT
SEADRIFT, TX — 1,4-Dioxane
Facility Information
| Facility Name | UNION CARBIDE CORP SEADRIFT PLANT |
| Industry Sector | Chemicals |
Chemical Information
| Chemical Name | 1,4-Dioxane |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 7501 N HWY 185 |
| City | SEADRIFT |
| State | Texas |
| County | CALHOUN |
| ZIP Code | 77983 |
| Coordinates | 28.50711, -96.77814 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 4,647 lbs |
| Fugitive Air | 132 lbs |
| Stack Air | 4,363 lbs |
| Water | 151 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.