EOG RESOURCES INC. T. R. MARSHALL HUB
GONZALES, TX — Cyclohexane
Facility Information
| Facility Name | EOG RESOURCES INC. T. R. MARSHALL HUB |
| Industry Sector | Natural Gas Processing |
Chemical Information
| Chemical Name | Cyclohexane |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 648 CR 294N |
| City | GONZALES |
| State | Texas |
| County | DEWITT |
| ZIP Code | 78629 |
| Coordinates | 29.31307, -97.39632 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 5,750 lbs |
| Fugitive Air | 250 lbs |
| Stack Air | 250 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.