TRECORA HYDROCARBONS LLC
SILSBEE, TX — n-Hexane
Facility Information
| Facility Name | TRECORA HYDROCARBONS LLC |
| Industry Sector | Chemicals |
Chemical Information
| Chemical Name | n-Hexane |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 7752 FM 418 |
| City | SILSBEE |
| State | Texas |
| County | HARDIN |
| ZIP Code | 77656 |
| Coordinates | 30.39663, -94.22450 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 5,037 lbs |
| Fugitive Air | 3,181 lbs |
| Stack Air | 1,856 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.