MOTIVA PORT NECHES TERMINAL
PORT NECHES, TX — Cyclohexane
Facility Information
| Facility Name | MOTIVA PORT NECHES TERMINAL |
| Industry Sector | Petroleum Bulk Terminals |
Chemical Information
| Chemical Name | Cyclohexane |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | CORNER SPUR 136 & GRIGSBY DR |
| City | PORT NECHES |
| State | Texas |
| County | JEFFERSON |
| ZIP Code | 77651 |
| Coordinates | 29.99231, -93.94205 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 3,980 lbs |
| Fugitive Air | 3,488 lbs |
| Stack Air | 492 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.