BASF TOTALENERGIES PETROCHEMICALS LLC
PORT ARTHUR, TX — Xylene (mixed isomers)
Facility Information
| Facility Name | BASF TOTALENERGIES PETROCHEMICALS LLC |
| Industry Sector | Chemicals |
Chemical Information
| Chemical Name | Xylene (mixed isomers) |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | NE OF INTERSECTION OF HWY 73 & HWY 366 |
| City | PORT ARTHUR |
| State | Texas |
| County | JEFFERSON |
| ZIP Code | 77642 |
| Coordinates | 29.94801, -93.88570 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 4,975 lbs |
| Fugitive Air | 90 lbs |
| Stack Air | 4,885 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.