MOTIVA-PORT ARTHUR REFINERY
PORT ARTHUR, TX — Naphthalene
Facility Information
| Facility Name | MOTIVA-PORT ARTHUR REFINERY |
| Industry Sector | Petroleum |
Chemical Information
| Chemical Name | Naphthalene |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 2555 SAVANNAH AVE |
| City | PORT ARTHUR |
| State | Texas |
| County | JEFFERSON |
| ZIP Code | 77640 |
| Coordinates | 29.89131, -93.94992 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 5,704 lbs |
| Fugitive Air | 2,838 lbs |
| Stack Air | 2,805 lbs |
| Water | 1 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.