ORION ENGINEERED CARBONS ORANGE PLANT
ORANGE, TX — Hydrogen cyanide
Facility Information
| Facility Name | ORION ENGINEERED CARBONS ORANGE PLANT |
| Industry Sector | Chemicals |
Chemical Information
| Chemical Name | Hydrogen cyanide |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 1513 ECHO RD |
| City | ORANGE |
| State | Texas |
| County | ORANGE |
| ZIP Code | 77632 |
| Coordinates | 30.15130, -93.72411 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 5,726 lbs |
| Fugitive Air | 48 lbs |
| Stack Air | 5,678 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.