BLANCHARD REFINING CO LLC
TEXAS CITY, TX — Carbonyl sulfide
Facility Information
| Facility Name | BLANCHARD REFINING CO LLC |
| Industry Sector | Petroleum |
Chemical Information
| Chemical Name | Carbonyl sulfide |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 2401 5TH AVE S |
| City | TEXAS CITY |
| State | Texas |
| County | GALVESTON |
| ZIP Code | 77590 |
| Coordinates | 29.37908, -94.92908 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 6,500 lbs |
| Fugitive Air | 0 lbs |
| Stack Air | 6,500 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.