NIPPON SHOKUBAI AMERICA INDUSTRIES
SEABROOK, TX — Acrylic acid
Facility Information
| Facility Name | NIPPON SHOKUBAI AMERICA INDUSTRIES |
| Industry Sector | Chemicals |
Chemical Information
| Chemical Name | Acrylic acid |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 4631 OLD HWY 146 SUITE A |
| City | SEABROOK |
| State | Texas |
| County | HARRIS |
| ZIP Code | 77586 |
| Coordinates | 29.60344, -95.02160 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 6,994 lbs |
| Fugitive Air | 1,680 lbs |
| Stack Air | 0 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.