HOUSTON PLATING & COATINGS LLC
SOUTH HOUSTON, TX — Nickel compounds
Facility Information
| Facility Name | HOUSTON PLATING & COATINGS LLC |
| Industry Sector | Fabricated Metals |
Chemical Information
| Chemical Name | Nickel compounds |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 1315 GEORGIA |
| City | SOUTH HOUSTON |
| State | Texas |
| County | HARRIS |
| ZIP Code | 77587 |
| Coordinates | 29.65956, -95.24783 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 6,009 lbs |
| Fugitive Air | 250 lbs |
| Stack Air | 250 lbs |
| Water | 1 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.