THIRD COAST TERMINALS PEARLAND
PEARLAND, TX — Formic acid
Facility Information
| Facility Name | THIRD COAST TERMINALS PEARLAND |
| Industry Sector | Chemicals |
Chemical Information
| Chemical Name | Formic acid |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 1871 MYKAWA |
| City | PEARLAND |
| State | Texas |
| County | BRAZORIA |
| ZIP Code | 77581 |
| Coordinates | 29.57447, -95.29476 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 4,364 lbs |
| Fugitive Air | 1,470 lbs |
| Stack Air | 2 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.