FOREMARK PERFORMANCE CHEMICALS
LA PORTE, TX — Formaldehyde
Facility Information
| Facility Name | FOREMARK PERFORMANCE CHEMICALS |
| Industry Sector | Chemicals |
Chemical Information
| Chemical Name | Formaldehyde |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 12511 STRANG RD |
| City | LA PORTE |
| State | Texas |
| County | HARRIS |
| ZIP Code | 77571 |
| Coordinates | 29.69850, -95.03340 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 6,643 lbs |
| Fugitive Air | 1,381 lbs |
| Stack Air | 2,963 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.