ALTIVIA SPECIALTY CHEMICALS LLC
LA PORTE, TX — Hydrochloric acid (acid aerosols including mists, vapors, gas, fog, and other airborne forms of any particle size)
Facility Information
| Facility Name | ALTIVIA SPECIALTY CHEMICALS LLC |
| Industry Sector | Chemicals |
Chemical Information
| Chemical Name | Hydrochloric acid (acid aerosols including mists, vapors, gas, fog, and other airborne forms of any particle size) |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 1901 W H ST |
| City | LA PORTE |
| State | Texas |
| County | HARRIS |
| ZIP Code | 77571 |
| Coordinates | 29.65476, -95.03734 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 4,828 lbs |
| Fugitive Air | 868 lbs |
| Stack Air | 3,960 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.