KINDER MORGAN CRUDE & CONDENSATE LLC
GALENA PARK, TX — n-Hexane
Facility Information
| Facility Name | KINDER MORGAN CRUDE & CONDENSATE LLC |
| Industry Sector | Petroleum |
Chemical Information
| Chemical Name | n-Hexane |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 407 CLINTON DR |
| City | GALENA PARK |
| State | Texas |
| County | HARRIS |
| ZIP Code | 77547 |
| Coordinates | 29.73265, -95.22057 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 3,682 lbs |
| Fugitive Air | 788 lbs |
| Stack Air | 2,894 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.