FREEPORT_OLIN BC
FREEPORT, TX — Epichlorohydrin
Facility Information
| Facility Name | FREEPORT_OLIN BC |
| Industry Sector | Chemicals |
Chemical Information
| Chemical Name | Epichlorohydrin |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 2301 N BRAZOSPORT BLVD |
| City | FREEPORT |
| State | Texas |
| County | BRAZORIA |
| ZIP Code | 77541 |
| Coordinates | 28.98416, -95.37795 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 5,218 lbs |
| Fugitive Air | 4,669 lbs |
| Stack Air | 549 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.