DOW CHEMICAL CO FREEPORT FACILITY
FREEPORT, TX — Propionaldehyde
Facility Information
| Facility Name | DOW CHEMICAL CO FREEPORT FACILITY |
| Industry Sector | Chemicals |
Chemical Information
| Chemical Name | Propionaldehyde |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 2301 N BRAZOSPORT BLVD |
| City | FREEPORT |
| State | Texas |
| County | BRAZORIA |
| ZIP Code | 775413257 |
| Coordinates | 28.98416, -95.37795 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 4,140 lbs |
| Fugitive Air | 118 lbs |
| Stack Air | 835 lbs |
| Water | 3,187 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.