DOW CHEMICAL CO FREEPORT FACILITY
FREEPORT, TX — Epichlorohydrin
Facility Information
| Facility Name | DOW CHEMICAL CO FREEPORT FACILITY |
| Industry Sector | Chemicals |
Chemical Information
| Chemical Name | Epichlorohydrin |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 2301 N BRAZOSPORT BLVD |
| City | FREEPORT |
| State | Texas |
| County | BRAZORIA |
| ZIP Code | 775413257 |
| Coordinates | 28.98416, -95.37795 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 6,272 lbs |
| Fugitive Air | 2,404 lbs |
| Stack Air | 661 lbs |
| Water | 3,207 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.