OXY VINYLS LP DEER PARK CAUSTIC
DEER PARK, TX — Acetaldehyde
Facility Information
| Facility Name | OXY VINYLS LP DEER PARK CAUSTIC |
| Industry Sector | Chemicals |
Chemical Information
| Chemical Name | Acetaldehyde |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 1000 TIDAL RD |
| City | DEER PARK |
| State | Texas |
| County | HARRIS |
| ZIP Code | 77536 |
| Coordinates | 29.72457, -95.11289 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 5,073 lbs |
| Fugitive Air | 1,530 lbs |
| Stack Air | 3,437 lbs |
| Water | 106 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.