AIR PRODUCTS BAYTOWN 3 FACILITY
BAYTOWN, TX — Methanol
Facility Information
| Facility Name | AIR PRODUCTS BAYTOWN 3 FACILITY |
| Industry Sector | Chemicals |
Chemical Information
| Chemical Name | Methanol |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 7714 WEST BAY RD. |
| City | BAYTOWN |
| State | Texas |
| County | CHAMBERS |
| ZIP Code | 77523 |
| Coordinates | 29.74760, -94.91103 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 4,947 lbs |
| Fugitive Air | 0 lbs |
| Stack Air | 4,947 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.