EXXONMOBIL BAYTOWN CHEMICAL PLANT (PART)
BAYTOWN, TX — Isoprene
Facility Information
| Facility Name | EXXONMOBIL BAYTOWN CHEMICAL PLANT (PART) |
| Industry Sector | Chemicals |
Chemical Information
| Chemical Name | Isoprene |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 5000 BAYWAY DR |
| City | BAYTOWN |
| State | Texas |
| County | HARRIS |
| ZIP Code | 77520 |
| Coordinates | 29.74234, -95.02690 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 5,632 lbs |
| Fugitive Air | 5,500 lbs |
| Stack Air | 71 lbs |
| Water | 61 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.