EXXONMOBIL REFINING & SUPPLY BAYTOWN REFINERY (PART)
BAYTOWN, TX — Nickel And Nickel Compounds
Facility Information
| Facility Name | EXXONMOBIL REFINING & SUPPLY BAYTOWN REFINERY (PART) |
| Industry Sector | Petroleum |
Chemical Information
| Chemical Name | Nickel And Nickel Compounds |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 2800 DECKER DR |
| City | BAYTOWN |
| State | Texas |
| County | HARRIS |
| ZIP Code | 775202099 |
| Coordinates | 29.75515, -94.99288 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 8,013 lbs |
| Fugitive Air | 0 lbs |
| Stack Air | 4,000 lbs |
| Water | 540 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.