CHEVRON PHILLIPS CHEMICAL CO LP
BAYTOWN, TX — Cyclohexane
Facility Information
| Facility Name | CHEVRON PHILLIPS CHEMICAL CO LP |
| Industry Sector | Chemicals |
Chemical Information
| Chemical Name | Cyclohexane |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 9500 IH-10 E |
| City | BAYTOWN |
| State | Texas |
| County | HARRIS |
| ZIP Code | 77521 |
| Coordinates | 29.82093, -94.89969 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 5,547 lbs |
| Fugitive Air | 2,559 lbs |
| Stack Air | 2,986 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.