RAVEN PLANT
BAYTOWN, TX — n-Hexane
Facility Information
| Facility Name | RAVEN PLANT |
| Industry Sector | Chemicals |
Chemical Information
| Chemical Name | n-Hexane |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 9300 NEEDLEPOINT RD |
| City | BAYTOWN |
| State | Texas |
| County | HARRIS |
| ZIP Code | 77521 |
| Coordinates | 29.81328, -94.91979 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 4,769 lbs |
| Fugitive Air | 55 lbs |
| Stack Air | 4,713 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.